Renk seçin:


ENCASE Forensic Examiner Nedir?

  • 03 Temmuz 2015
  • 1.922 kez görüntülendi.
ENCASE Forensic Examiner Nedir?

Guidance-EnCase-Logo

EnCase Nedir?

EnCase, Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletinde Guidance Software adında bir şirket tarafından yazılan dijital veri inceleme ve analiz programıdır. Delil inceleme ve delil ilişkilendirme konunda kendisini kanıtlayan bu program, başta FBI olmak üzere Dünya’daki birçok kolluk teşkilatı tarafından mutat olarak kullanılmaktadır. Gösterdiği performansın yanı sıra Avrupa ve ABD’ de neredeyse bütüm mahkemeler tarafından, bu program vasıtasıyla mahkemeye sunulan rapor ve verilerin delil niteliğinde olduğu kabul edilmiştir.  Bu sebepten ötürü son yıllarda EnCase ‘ in Adli Bilişim vak’alarından kullanım oranı ciddi anlamda artış göstermiştir.

EnCase çok geniş kapsamlı bir program olduğu için delili inceleyen kullanıcının program hakkında detaylı bilgiye sahip olması davanın delil kısmında önemli rol oynar. Siz de takdir edersiniz ki delillerde davanın seyrine tesir etmektedir. Bu yönü itibariyle programın iyi veya kötü düzey de kullanımı, mahkeme kararına doğrudan tesir edebilmektedir.
           EnCase alanında başı çeken ve profesyonel anlamda kullanıldığında başka programlara ihtiyaç duymaksızın inceleme yapıp, gerekli raporun hazırlanmasına kadar sorunsuz bir kullanım alanı sağlayan komplike bir programdır. Ancak programın  güzel sonuçlar verebilmesi için kullanıcının EnCase‘ i ve çalışma sistemini çok iyi tanıyor olması gerekmektedir.  Bu anlamda programın kullanılmasını öğrenmeden önce hakkında detaylı bir bilgiye sahip olunması kullanıcının ileriki dönemlerde daha iyi bir inceleme yapabilmesine olanak sağlayacaktır.
Muhittin BOLAT
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*