Renk seçin:


Windows 10 güncellemeleri kotanızı yemesin!

  • 01 Ağustos 2015
  • 485 kez görüntülendi.
Windows 10 güncellemeleri kotanızı yemesin!

windows10-guncellestirmeleri

Windows’un yeni bir sürümünün yayınlanması, Microsoft’un sunucularının büyük bir yük altında kalması anlamına geliyor. Yazılım devi bu yükü azaltmak için güncellemeleri diğer Windows kullanıcılarının bilgisayarları üzerinden dağıtabiliyor.

Ancak Microsoft’un Windows 10’da kullandığı bu yöntem, bant genişliğinizi gereksiz yere kullanarak kotanızı harcayabilir. Diğer Windows kullanıcılarına yardımcı olmak istemiyorsanız, bu işlevi kapatabilirsiniz.

Bu işlem için öncelikle Windows ayar merkezini açın. Ayar menüsüne ulaşmak için başlat menüsüne tıklayıp “ayarlar” yazmanız yeterlidir. Aşağıdaki resimde en üstte gördüğünüz gibi ayarlar karşınızda. Tıklayıp devam edelim.

windows10-ayarlar-1

 

Ayar Merkezini açınca aşağıdaki gibi Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini göreceksiniz. Tıklayıp devam ediyoruz.

windows10-ayarlar

 

Güncelleştirme seçeneklerine girdiğimizde pencerenin sağ tarafında Gelişmiş Seçenekler bağlantısını göreceksiniz. Tıklayıp devam edelim.

windows10-gucelleme-update

 

Gelişmis Seçenekler menüsünde ise Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayıp devam edin.

windows10-guncellestirmeleri-gelismis-secenekler

 

“Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç” bağlantısında tıkladığımızda karşımıza Birden çok yerden güncelleştirmeler penceresi gelecek. Bu pencerede aşağıdaki gibi bir buton göreceksiniz. Tıpkı resimdeki gibi Kapalı konuma getireceksiniz. Hepsi bu kadar.

windows10-guncellestirmeleri

 

Bu değişikliği yaptıktan sonra bilgisayarınız, güncellemeleri dağıtmak için eşten-eşe (P2P – peer-to-peer) dağıtım sistemini artık kullanmayacak. Elbette bunu yapmanız, güncellemeleri bu yöntemle almanızı da engelleyecek, yani güncellemeleri yalnızca Microsoft sunucularından alabileceksiniz.

videolu anlatım:

 

 

Eğer Windows 10 güncelleştirmelerini tamamı ile kapatmak istiyorsanız aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

http://bilgegunluk.com/windows-10-guncellestirmelerini-kapatma/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Can EMiR dedi ki:

    Çok teşekkür ederim, böyle faydalı Windows makalelerini bekliyoruz 🙂

BİR YORUM YAZ

*