Site Rengi

Bilge Günlük

Wanna Cry DeCryptor Virüs Saldırısı ve Korunma Çözüm Yolları

Wanna Cry DeCryptor Virüs Saldırısı ve Korunma Çözüm Yolları

Wanna Cry DeCryptor Virüsü, namı diğer WanaCryptor 2.0 Virüs Saldırısı ve Korunma, Çözüm Yolları

Türkiye ve Almanya’nın da bulunduğu 70’ten fazla ülkeye siber fidye saldırısı düzenlendi. Bilişim uzmanları, bu saldırıda virüs koruma programlarının etkili olamadığını ve “Wanna Cry DeCryptor” adlı zararlı yazılımın kötü emeline ulaşmakta zorlanmadığını belirtti.

12 Mayıs Cuma akşamı düzenlenen siber fidye saldırısından, dünyanın 74 ülkesinde çeşitli firmalar, resmi kurumlar ve tüketicilere ait yüzbinlerce bilgisayar etkilendi.

Bilişim firması Kaspersky yaptığı açıklamada, 74 ülkede en az 45 bin bilgisayarın saldırıya uğradığını açıkladı. Virüs koruma ve internet güvenlik programları üreticisi Avast firmasından Jakub Kroustek ise 100e yakın ülkede en az 75 bin bilgisayarın saldırıdan etkilendiğini belirtti. Uzmanlar, bugüne kadar bu denli geniş kapsamlı bir siber saldırının düzenlenmediğine dikkat çektiler.

 

Türkiye’de virüsten etkilendi

“Wanna Cry DeCryptor” olarak bilinen zararlı fidye yazılımı ile düzenlenen siber saldırıdan Türkiye’nin de etkilendiği belirtildi. Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 12 Mayıs 2017 Cuma gecesi kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenleniyor. Ülkemizin siber güvenlik merkezi USOM önlem alma operasyonlarına devam etmektedir” dedi. Sayan, Windows sistemlerinin güncellenmesi tavsiyesinde bulundu.

 

Virüs Nasıl Çalışıyor

Wanna Cry DeCryptor virüsü, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlara bulaştığı gibi, Windows‘un içerisinde bulunan açıklardan faydalanarak bilgisayarınızı kullanamaz hale getiriyor ve tamamen kontrolü kendi eline geçiriyor. Aynı zamanda kullanıcılardan bilgisayarlarına kavuşmaları için para birimi olarak kabul edilen Bitcoin ile ödeme yani fidye istiyor. Özetle 300 dolara yakın bir fidye için neredeyse dünyayı rehin aldılar.

Şu ana kadar 100e yakın ülkede 150 bin civarı bilgisayarın Wanna Cry DeCryptor virüsüne teslim olduğu belirtilirken, bu bilgisayarların %10 kadarının özellikle hedef seçilmiş kişilerin bilgisayarları olduğu belirtiliyor. Zararlı yazılımı hazırlayanlar etkili bir para vurgunu planladılar ve bunun için ödeme bedeli olarak Bitcoin karşılığı fidye istiyorlar.

Wanna Cry DeCryptor virüsü antivirüslere yakalanmadan kolayca sistemlere sızmayı başardı. Zararlı yazılım antivirüs ve güvenlik uygulamalarının veritabanında bulunmayan bir saldırı yöntemi ile hazırlandı. Gelinen bu noktadan sonra gerek antivirüs firmaları gerekse microsoft acilen çözüm üreteceği için virüs ile başa çıkabilmek için işletim sisteminizi ve antivirüs uygulamalarınızı sık sık güncellemeniz gerekmektedir.

 

Kaspersky Lab güvenlik çözümleri, söz konusu saldırıda kullanılan zararlı yazılımı aşağıdaki isimlerle saptamıştır:


    Trojan-Ransom.Win32.Scatter.uf
    Trojan-Ransom.Win32.Scatter.tr
    Trojan-Ransom.Win32.Fury.fr
    Trojan-Ransom.Win32.Gen.djd
    Trojan-Ransom.Win32.Wanna.b
    Trojan-Ransom.Win32.Wanna.c
    Trojan-Ransom.Win32.Wanna.d
    Trojan-Ransom.Win32.Wanna.f
    Trojan-Ransom.Win32.Zapchast.i
    Trojan.Win64.EquationDrug.gen
    Trojan.Win32.Generic

 

Saldırı en çok hangi ülkelere zarar verdi:

Saldırıdan en çok Almanya’nın etkilendiği açıklandı. Alman Demiryolları İşletmesi Deutsche Bahn tamamen devre dışı kaldı ve faaliyetleri durma noktasına geldi, tren seferleri aksadı. Akabinde İngiltere’de faaliyete geçen Wanna Cry DeCryptor virüsü İngiltere hastanelerini felç etti. Londra, Blackpool, Hertfordshire ve Derbyshire gibi pek çok şehir hastanesinde hayat felç oldu.

Saldırıdan Türkiye’de etkilenmiş durumda. Ülkemizde ilk etapta 100den fazla bilgisayarda Wanna Cry DeCryptor virüsü tespit edildi. WanaCryptor 2.0 virüsü İspanya’ya da sıçrayarak, İletişim firması Telefónica’yı hedef seçti. ABD’de de ise dev kargo şirketleri FedEx ciddi anlamda etkilendi.

 

Nasıl Bulaşıyor:

Nasıl bulaştığı kesin olmamakla birlikte, güncel olmayan windows işletim sistemleri, güncel olmayan güvenlik uygulamaları, gayri resmi lisanslarla crack yapılarak kullanılan uygulamalar, güvenli olmayan internet siteleri, kaynağı ve içeriği şüphe uyandıran e-postalar, sosyal siteler üzerinde nereye yönlendirdiği bilinmeyen bağlantıların tıklanması ile hack ve porno siteleri de bu virüsü yayması en muhtemel zararlı kaynaklardır.

Nasıl Korunulur

Gerek antivirüs firmaları gerekse microsoft acilen çözüm üreteceği için virüs ile başa bıkabilmek için işletim sisteminizi ve antivirüs uygulamalarınızı sık sık güncellemeniz gerekmektedir. Güvenli olmayan sitelerden, emin olmadığınız bağlantılardan ve emin olmadığınız e-postalardan sakınmanız faydalı olacaktır.

 

Kimler Etkilenmedi

Wanna Cry DeCryptor virüsünden Linux ve MacOS işletim sistemlerinin etkilenmediği bu sistemlerin kullanıcı toplulukları tarafından beyan edildi.

Özellikle açık kaynak Linux İşletim sistemlerinin hem ücretsiz olması hemde güvenlik bakımından öne çıkması tercih sebebi olması konusunda ciddi bir ihtiyaç olarak öne çıktı. Bilhassa kamu kurumlarını hedef alan saldırıları göz önüne aldığımızda devlet eli ile hem kurumsal hem de bireysel alanda linux kullanımının yaygınlaştırılması hayati önem taşımaktadır. Ayrıca genel anlamda da bilgi güvenliğinin sağlanması ve savunmanın güçlendirilmesi için linux işletim sistemleri acil bir ihtiyaç olarak beklemektedir. Linux işletim sistemlerinin kullanımı ile devletin ve bireylerin hatırı sayılır bir tasarruf edeceği ve dışa bağımlılığın sona ereceği gerçeği de gözardı edilmeyecek ölçüdedir.

 

 

 

Muhterem Demiray

Adli Bilişim Uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Linux olayında kullanıcılardan çok bu yayınları yapanların destek vermesine bağlı bir durum her hangi bir destek alınamayan ya da destek için topluluk forumuna yazın çıkar birileri demek ile o işler olmuyor adam gibi nasıl ki MAC firması destek veriyor ise aynı şekilde Linux dağıtımlarında da destek olmak zorunda bu destek = para olduğuna göre tasarruftan ya da dışa bağımlılık tam kopma tanımı yanlış kimse bedavaya ne destek verir ne de iş yapar sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Düşünsenize yeteneğiniz var bir Linux yapısı hazırladınız piyasaya sundunuz Yazıyı düzenleyen moderator nereye kadar destek vereceksiniz ve nereye kadar bedava destek sunabileceksiniz ? kendinize bu soruların cevaplarını verebildiğiniz anda ancak sonuca ulaşabilirsiniz.

 2. demir yasar dedi ki:

  wannacry wine yi kullanan linux kullanıcılarını etkileyebilir. linux kullanıcıları bu konuda dikkatli olsun.

  1. demiray dedi ki:

   Linux kullanıcılarının etkilendiği bir vaka bildirilmiştir dünya çapında, etkilenmesi de olası değil. Wine emülatörü ile etkilenebileceğine dair söylemler olsa da bu tür bir vaka da mevcut değildir.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dermanel Bitkisel Çözümler
Son Yazılar
Günlük Burçlar
GALERİ
(Güncel: 17 MAYIS 2023) 1.ALTERNATİF Öncelikle uygulama kullanarak kolayca update yani güncelleme servisini kapatabilirsiniz. Buraya veya buraya tıklayarak Windows Update Blocker v1.7 uygulamasını indirin ve aşağıda gördüğünüz şekilde güncelleme servisini...
SMF Simple Machines Forum 2.1 Kararlı Sürüm Yayınlandı. Uzun bir aradan hatta yıllardan sonra nihayet,...
24 Haziran 2021 tarihinde Microsoft tarafından tanıtılan Windows 11 sistem gereksinimleri çoğu kullanıcının yeni sisteme...
Windows 11 Türkçe Final Sürüm yayınlandı ve kurulum medyaları artık resmi yansılarda indirilmeye hazır hale...
Windows 11 de kurulum yaptıktan sonra masaüstünde aşağıdaki gibi EDGE İnternet tarayıcı ve Geri Gönüşüm...
(Güncel: 17 MAYIS 2023) 1.ALTERNATİF Öncelikle uygulama kullanarak kolayca update yani güncelleme servisini kapatabilirsiniz. Buraya veya buraya tıklayarak Windows Update Blocker v1.7 uygulamasını indirin ve aşağıda gördüğünüz şekilde güncelleme servisini...
SMF Simple Machines Forum 2.1 Kararlı Sürüm Yayınlandı. Uzun bir aradan hatta yıllardan sonra nihayet,...
Windows 11 de kurulum yaptıktan sonra masaüstünde aşağıdaki gibi EDGE İnternet tarayıcı ve Geri Gönüşüm...
Linux sistemlerde terminal yani uçbirim üzerinde shred, wipe, dd komutları kullanılarak güvenli disk temizleme işlemi...
Uygulamayı buraya veya aşağıdaki resme tıklayıp kurduktan sonra Bee Network ağına dahil olup Bee Coin...
TikTok trendleri her zaman moda olmaya devam ediyor. Sadece güzellik, müzik, komik ya da ilginç içerikler ile ilgili olması şart değil. Son zamanlarda da sosyal medyada sık sık önerilen “internal...
KÖPEK ISIRDIKTAN HEMEN SONRA NE YAPILMALI? Yara enfeksiyon kaparsa olursa şiddetli ciddi bir sorun haline...
Ürün Açıklaması Dermanel Ter Ve Koku Önleyici Sprey Deri yüzeyinde ter gözeneklerini kapatmadan içeriğinde yer...
Ürün Bilgileri Cilt Tipi Tüm Cilt Tipleri Hacim 1 – 15 ml Ek Özellik Anti...
Ürün Açıklaması Dermanel Nasır Tedavi Seti İçerik : aqua,trikloraasetikasit,laktikasit,salisilikasit,piroksilin,etanol,etil asetat,castor oil Set : 15 ml...
(Güncel: 17 MAYIS 2023) 1.ALTERNATİF Öncelikle uygulama kullanarak kolayca update yani güncelleme servisini kapatabilirsiniz. Buraya veya buraya tıklayarak Windows Update Blocker v1.7 uygulamasını indirin ve aşağıda gördüğünüz şekilde güncelleme servisini...
Hipnoz etme sözleri her ne kadar insanlara sihir gibi gelsede işin arkasında belli kalıplar vardır....
Linux sistemlerde terminal yani uçbirim üzerinde shred, wipe, dd komutları kullanılarak güvenli disk temizleme işlemi...
Bilinen sosyal medya platformlarından sıkıldıysanız, alternatif olarak farklı, yeni ve kaliteli bir sosyal medya ortamı...
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan yüz binlerce öğrenci, bugünden itibaren AÖF vize sınavlarına online olarak...
(Güncel: 17 MAYIS 2023) 1.ALTERNATİF Öncelikle uygulama kullanarak kolayca update yani güncelleme servisini kapatabilirsiniz. Buraya veya buraya tıklayarak Windows Update Blocker v1.7 uygulamasını indirin ve aşağıda gördüğünüz şekilde güncelleme servisini...
TikTok trendleri her zaman moda olmaya devam ediyor. Sadece güzellik, müzik, komik ya da ilginç...
KÖPEK ISIRDIKTAN HEMEN SONRA NE YAPILMALI? Yara enfeksiyon kaparsa olursa şiddetli ciddi bir sorun haline...
AİLE DESTEK ÖDEMESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR? İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen herkes aile destek ödemesinden yaralanabilecek....
Ürün Açıklaması Dermanel Ter Ve Koku Önleyici Sprey Deri yüzeyinde ter gözeneklerini kapatmadan içeriğinde yer...
Tilavet secdesi nedir? Tilavet secdesi, Kur’ân-ı Kerim’de tam ondört yerde geçen secde ayeti vardır. Kuran-ı Kerimde 14 yerde geçen secde ayetlerini okursak veya okunduğunu duyarsak  yapmakla yükümlü olduğumuz secdeye tilavet...
LGS sonuçlarının açıklanacağı saat belli oldu. Liselere geçişte uygulanan merkezi sınavın sonuçlarının 16.00’da www.meb.gov.tr –...
Bilindiği üzere dünya futbolunun en büyük organizasyonu FIFA 2018 Dünya Kupası 14 Haziran Perşembe günü...
Bilindiği üzere çevrimiçi konum bildirimi yapmak için tercih ettiğimiz popüler uygulamalardan biri Swarm. Peki swarm...
Samsung Galaxy Note 8 oldukça uzun bir bekleyişin ardından New York’ta ve Türkiye’de aynı zamanda...
SMF Simple Machines Forum 2.1 Kararlı Sürüm Yayınlandı. Uzun bir aradan hatta yıllardan sonra nihayet, geliştirici Sesquipedalian SMF 2.1 final sürümünü şöyle duyurdu:   Sevgili Üyeler, Simple Machines uzun zamandır...
Uygulamayı kurduktan sonra Pi Network ağına dahil olup Pi Coin madenciliği yapmak için referans koduna...
Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattının ardından, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun yönlendirmesi ile Koronavirüs için vatandaşların...
Muhakkak ki web aleminin en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinin (cms) başında WordPress gelmektedir. Bu...
Dilediğiniz renk kodunu seçmek için aşağıdaki uygulamayı kullanabilirsiniz. Listenin altında kodları verilmiş renk listesinden de...
TikTok trendleri her zaman moda olmaya devam ediyor. Sadece güzellik, müzik, komik ya da ilginç içerikler ile ilgili olması şart değil. Son zamanlarda da sosyal medyada sık sık önerilen “internal...
KÖPEK ISIRDIKTAN HEMEN SONRA NE YAPILMALI? Yara enfeksiyon kaparsa olursa şiddetli ciddi bir sorun haline...
Ürün Açıklaması Dermanel Ter Ve Koku Önleyici Sprey Deri yüzeyinde ter gözeneklerini kapatmadan içeriğinde yer...
Ürün Bilgileri Cilt Tipi Tüm Cilt Tipleri Hacim 1 – 15 ml Ek Özellik Anti...
Ürün Açıklaması Dermanel Nasır Tedavi Seti İçerik : aqua,trikloraasetikasit,laktikasit,salisilikasit,piroksilin,etanol,etil asetat,castor oil Set : 15 ml...
Çok beğenilen ve tercih edilen tarlılardan olan revaninin nasıl yapıldığını öğrenelim. Revani tatlısı Osmanlı Mutfağından bugüne ulaşmış ve insanların zevkle yediği hoş bir tatlı olmuştur. Revani yapmak ise oldukça kolay...
Dileyene körili mantarlı, dileyene kremalı mantarlı tavuk sote! Tek seferde tava kirletmeden, vakit harcamadan iki...
Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti ramazan pidesi kaç kalori? Peki ramazan pidesi kilo aldırır mı? İşte tüm...
Malzemeler 400 gr bitter çikolata 2 tatlı kaşığı granül kahve 300 gr krema Kakao
Malzemeler 3 adet yumurta yarım çay bardağı süt Biraz tuz ve yeteri kadar  dilimlenmiş bayat...
Archman Gnu/Linux